Bu kitap bir işletme mezunu ya da bir pazarlama dehası tarafından yazılmadı. Bu kitap daha önce hiçbir girişimcilik tecrübesi bulunmayan, birazını kendi biriktirdiği ve birazını da rahmetli babasından kalan parayı yatırıma dönüştürüp bir girişimcilik macerasına atlayan 29 yaşındaki bir girişimci tarafından yazıldı.

Bu genç henüz sıfırdan milyon dolarlık imparatorluk kurup, yüzlerce kişiye (en azından henüz) istihdam sağlamıyor. Bu gencin girişimcilik macerası bir yaşını bile doldurmamış olabilir ama acısıyla tatlısıyla bu maceradan çok şey öğrendi ve bunları paylaşmak istiyor.

Bu gencin önü açık mı?

Büyük ihtimalle evet!

Bu kitap, girişimlerde ve genel olarak hayatta yaşadığımız ‘başarısızlık-
ları’ başarıya dönüştürme hikâyesi. Bu kitapta tecrübeler, hatalar, öğrenilmişlikler konuşacak. Bu gencin istediği sadece girişimcinin araştırma yoksunluğundan yaptığı hataları tekrar tekrar yapıp; vakit, mo-
tivasyon ve para kaybetmemesini sağlamak. Çünkü doğru yerde, doğru girişimle hayatınız tamamen yön değiştirebilir!

Ülkemizde birçok insan çalıştığı işten memnun değil. Sabahları heves le kalkıp işine koşa koşa gidenlerin sayısı çok az. Bu sadece ülkemizde değil, dünyanın genelinde de böyle…

Birçok insan sevmeden gittikle ri işlerini bırakmanın, monoton hayatlarını değiştirmenin yolunu girişimcilikte görüyor. Bu insanların büyük kısmı açacağı bir restoranla, barla ya da cafe ile sıkıcı kurumsal hayatlarını arkada bırakıp, kıt kanaat geçindikleri maaşlarından kurtulup, kendilerinin yarattığı bir şeyin başında olmak istiyor.

 

Siz de çevrenizden şu cümleleri sık sık duymuyor musunuz?

“Yok yok bu böyle olmayacak, ben işi bırakıp bir yer açacağım.”

“Bodrum’a yerleşelim, orada bir şeyler yetiştirir, satar, kendimizi ida-
me ettiririz.”

Özellikle son senelerde başarılı olan Mark Zuckerberg (Facebook), Larry Page (Google), Brian Chesky (Airbnb) gibi girişimcilerin öykü lerini okudukça biz de “Neden olmasın?” diyoruz.

Hakikaten neden olmasın?

15253472_10153836065481734_5581859748051507339_n

Ama şunu unutmamak lazım! Biz bu başarı hikâyelerinin sadece başarı kısmını biliyoruz. Bu girişimciler, özendiğimiz milyar dolarlarını kazanmadan önce neler yapmış, ne badireler atlatmış, bugüne gel-
meleri ne kadar başarısızlığa direnç ve sabır gerektirmiş bilmiyoruz.

Örnek olarak Airbnb’yi alalım. Dünyanın en büyük ‘emlak’ sitesi olan Airbnb’nin piyasa değeri 10 milyar dolar. Airbnb’nin şu anki başarısını, nereden kaç milyon dolar fon aldığını vs. araştıran herkes biliyor.

Fakat Airbnb’nin iki ev arkadaşı tarafından bir blog olarak başladığını, arkadaşlarının onları ‘umarım tek fikrin bu değildir’ diye küçümsediğini ve onlarca kez reddedildiklerini az kişi bilir. Çünkü insanların mutlu sonlara odaklanmak gibi bir eğilimi var. Ama mutlu sona ulaşmak için, birkaç bölümün ‘mutsuz’ olacağı gerçeğine de hazır olmamız gerekiyor. Özellikle bizim milletimizde ‘adama bak ya, emlak sitesi yapmış parayı götürmüş’ mantalitesi çok yaygın olduğu için, bu tuzağa düşmemek gerekiyor. Özet olarak, yılmadan ve çalışmadan hiçbir şey olmuyor.

‘Ben de yapabilirim’ doğru yaklaşım olsa da gerçekçilikten uzak şekilde bu yaklaşımda bulunmak hayal kırıklığı ile sona erebiliyor. Bu yüzden girişimcilik yolunda ilerleyeceklerin, temelini iyi kurması, doğru kişilere danışması ve yapacağı işe dört kolla kalpten sarılması başarıyı getirip, sürdürülebilir girişimcilik projelerini ortaya çıkaracak.

Bu kitapta kurumsal hayatın beni nasıl hayal kırıklığına uğrattığın dan, ilk girişimci olmayı hayal ettiğim güne, girişimciliğe adım attığım zamana, benim için büyük paralar kaybettiğim birkaç ay öncesinden, edindiğim tecrübelerle nasıl toparlanmaya başladığıma, girişimciliğin kişisel olarak bana olan etkilerinden gelecek planlarıma kadar anlatacağım.

Girişimcilik sürecinde başta kurduğum hayallerin ne kadarının gerçekleştiğini, ne kadarının sadece hayal olarak kaldığını, bu yolda yaptığım hataların neye mâl olduğunu, önüme çıkan fırsatları, edindiğim tecrübeleri, bu süreçlerin hayatıma endirekt etkilerini anlatacağım. Kısacası ilk günden, bilgisayarımın başında size bu kitabı yazdığım ana kadar her şeyi bulabileceksiniz.

Piyasada usta kalemlerin yazdığı birçok girişimcilik kitabı varken tekerleği yeniden icat etmek yerine, ‘Bu kitabın katma değeri ne?’ sorusunu tek cümleyle yanıtlayabilirim:

Yazdıklarımı Google’da bulamayacaksınız ve kitap yaşadıklarımı ilk ağızdan aktarıyor.

Özgünlük: Birçok girişimci yaşadığım tecrübeleri yaşamıştır, bunun yeni girişimcilere referans olacağını düşünüyorum. Öte yandan hikâyemde pek çok orijinal detay da mevcut.

Şeffaflık: Bu kitapta amacım ne size sahte hayaller satmak ne ileride sizi başarısızlığa ya da hayal kırıklığına itmek ne de çok negatif olup, sizi çok keyif alabileceğiniz bir maceradan mahrum etmek.

Girişimcilik sürecinde öğrendiğim en önemli şey, birkaç saatlik doğru yapılmış araştırmanın sizi birkaç yıl ileri götürebileceği…

Bu yola çıkarken oku duğum kaynaklar nasıl bana fayda sağladıysa -ki çok daha fazla kay-
nak araştırıp daha az hata yapabilirdim- ben de insanlara bu faydayı sağlamak istiyorum. Genelde girişimciler yıllarca emek verip birikim leri ile bu işe girdiği için, hatayı minimize etmeleri çok önemli.

Benim de amacım bu işe girmeden önce en ince detayı bile düşünmenizi sağlamak. Bu detaylar sizi büyük masraflardan ya da sıkıntılardan kurtarabilir. Hikâyemi de hiçbir şeyi filtrelemeden, saklamadan ya da sansürlemeden anlattım.

Örneklendirme: Anlattıklarımı başka yerlerde bulacağınız teorik bilgilerden çok, pratik bilgilerle destekledim. Okurken bu fikir gerçek hayata uyarlanabilir mi diye düşünmenize gerek kalmayacak, çünkü zaten yaşanmış olaylar…

Sonuç olarak, çalıştığınız yerden, yaptığınız işten memnun değilseniz, iyi bir fikriniz olduğunu düşünüyorsanız, bunu gerçekleştirecek manevi cesaretiniz ve temeliniz olduğunu düşünüyorsanız, girişimcilik denizine atlayın. Birçok insan bu riski aldı. Herkes ilk başta başarısızlık-
lar yaşadı. Aradaki farkı şu belirledi:

Her girişimci ilk başta başaramadı. Başaranlar, onlarca başarısızlıktan sonra hâlâ inatla devam edenler oldu. Angry Birds’ün yaratıcısı Rovio 60 kişiyi işe alıp pek de başarılı olmayan 51 oyun ürettikten sonra iflasın eşiğine geldi. 12 çalışana kadar küçüldükten sonra Angry Birds’ü üretti. Yüz milyonlarca dolara halka açılabileceği ve ‘‘mobil oyunların Facebook’u’’ olabileceği konuşuluyor.

Girişimciliğin kesin formülü olmasa da temel kuralları uygulamak, yeterince araştırma yapmak ve yapacağınız girişimin esaslarını bilmek sizi kilometrelerce öne taşır ve unutmayın, girişimcilik lunaparklardaki hız trenleri (roller coaster) gibidir. Bu trene bir yere varmak için değil, trende olduğunuz sürece yaşayacağınız heyecan için binersiniz.

Umarım bu kitabı okumak sizin başarılı bir girişimci olmak için atacağınız önemli adımlardan biri olur.

Kitabın tamamına ulaşmak için: http://www.dr.com.tr/Kitap/Girisimcilik-Hikayeleri/Percin-Imrek/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Yonetim-Is-Gelistirme-Kalite/urunno=0000000721723