Bir sunum hayal edin, anlatan kafasını ekrana çevirmiş, sadece powerpoint’e gömdüğü kocaman metni okuyor. Ne heyecan var, ne enerji var ne de bir inandırıcılık var.

‘Eee, bunu bize e-mail olarak yollasa da okurduk, neden sunum yapıp bize işkence ediyor.’

Hem konuşmacıya, hem de dinleyiciye işkence olan bu durumun temel sunum ilkelerini bilmemek gibi büyük bir sebebi var.

Ama bundan daha büyük bir sebebi daha var.

Konuşmacının söylediği şeyi özümsememesi, inanmaması.

liarliar

Hani diyorlar ya, kelimeleriniz %15, ses tonunuz %25, vücut diliniz %60 (rakamlar araştırmalara göre değişiyor, ama genelde bu civarlarda) diye. Onun temel sebebi şu:

Özümsemediğiniz ya da inanmadığınız bir şeyi kelimeleriniz söyleyebilir, ama ses tonunuz ve vücut diliniz söyleyemez. Size çakal bir satıcı bir şey anlatırken mükemmel kelimeleri seçmesine rağmen dersiniz ya ‘bu adamda bir bok var’ diye, işte o ‘o’ adamın ses tonunun ve vücut dilinin kendini ele vermesinden kaynaklanıyor.

bill-clinton-i-did-not-2

Bu illa birinin kötü niyetli olmasını gerektirmez. Biri sattığı şeye inanmıyorsa aynı etki olur. Birinin gelip size şunu dediğini düşünün:

‘Merhaba, size bir ürün tanıtacağım. Ama zaten almak istemezsiniz değil mi?’

Bunu böyle direkt söylemese bile, birçok insan inanmadığı şeyleri söylerken tüm hücrelerine kadar bu mesajı veriyor.

O yüzden temel konuşma ve sunum tekniklerini bilmek dışında, samimiyet iyi bir konuşmanın anahtar faktörü. İnsanlara verdiğiniz enerji tüm söylediklerinizden daha önemlidir. Etkinliğin sonunda biri sizin için ‘onun konuşmasını çok beğendim ya, çok samimi geldi’ dediğinde anlayın ki, siz inandığınız bir şey hakkında konuşup, o heyecanı, o tutkuyu ve o samimiyeti verebilmişsiniz.

2016-01-18-1453130532-1976774-martinlutherkingspeaking

‘Televizyonda bir sürü inanmadığı şeyleri söyleyerek kitleleri peşinden sürükleyen insanlar var’ dediğinizi duyar gibiyim. Bunla ilgili çok yorum yapmayacağım ama bu bir toplumun eğitim ve farkındalık seviyesinden, o kişinin uzun vadede hiçbir zaman kazanamamasına kadar uzanan kompleks bir aritmetik.

Siz siz olun, samimi olun ve anlatmak istediklerinizi önce kendini özümseyin. O zaman zaten insanlar sizi dinleyecektir.

Bu makalede yazılan konuları da konuşacağımız ‘Kendini Bireylere ve Topluma İfade Etme’ eğitiminde daha detaylı konuşmak için bekleriz.

Başvuru için: https://www.facebook.com/events/195038554241210/

14333155_1762634297358351_1800167710775141278_n