401966_10151960697323858_381044084_n

Baraj, Koalisyon, Demokrasi: Y Jenerasyonunun 2015 Seçimlerindeki Etkisi

Cevap net: Sonucu gençler belirledi.

2015 Türkiye genel seçimlerinin daha önceki seçimlerden çok daha farklı geçeceğini insanlar biliyordu. Gitgide ihtilafa düşen AKP, reklam kampanyalarıyla daha etkili olmaya çalışan, fakat yinede büyük adımlar atamayan CHP, kemik oyveren listesine güvenen MHP ve sadece kürt kökenli vatandaşların değil, gençlerinde sempatisini kazanmayı başaran HDP. Bu siyasi dinamikler ile 2015 seçimlerinin önceki önceki 3 seçime benzemeyeceği aşikardı. Ve sonuçta öyle de oldu.

Seçmenler tek partili hükümetten yana olmadıklarını, 13 seneden sonra artık bir koalisyon devleti istediklerini açıkça belirttiler.

dört lider kolaj promo

Bunun bir çok sebebi var elbette. Siyaset Bilimi okumuş ve Türkiye siyasetini (bir Türk vatandaşı olarak) yakından takip ettiğim için bu konuda söyleyebileceğim çok şey var. AKP’nin despot tutumu, başkanlık sistemi propagandasının ters tepmesi, HDP’nin siyaset sahnesine girmesi, MHP ve CHP’nin birbirine yakın tutumu gibi bir çok faktör etken olmuştur 2015 seçim sonuçlarında. Fakat bu makalede benim odaklanmak istediğim konu daha başka: Y Jenerasyonu’nun (özellikle de ilk defa oy verenlerin) 2015 seçimlerindeki etkisi.

Y Jenerasyonunun genelde daha ilerici, liberal, maneviyata önem veren bir nesil olduğunu zaten biliyorduk. AKP’nin ‘aş, iş, otoyol, istikrar’ tutumu her ne kadar önceki jenerasyonlarda (toplumun her kesiminde değil elbette) etkili olsa da, Y Jenerasyonunda temel ihtiyaçlara dayalı seçim kampanyaları çok da fazla bir etki bırakmamakta.

‘İşiniz garanti’, ‘en büyük hastaneyi biz yaptık’, ‘çift otoyolda gideceksiniz’ Y Jenerasyonunu fazla etkileyen söylemler listesinde bulunmamakta. ‘Sürekli kontrol ve yasak altında tutulmayacaksınız’, ‘hayatınıza her an karışılma riski ortadan kalkacak’, ‘fikirlerinizi baskı altında olmadan beyan edebilirsiniz’ genel olarak Y Jenerasyonunu daha fazla çeken söylemler arasında (yine, bu da toplumun her kesimi için geçerli değil).

401966_10151960697323858_381044084_n

Bu stratejiyle en bariz atılımı yapan parti, şüphesiz ki, HDP oldu. Kendi kemik seçmen kitlesinin yeterli olmadığını gören HDP’nin, oyunu %6 lardan %13 lere çıkarabilmiş olmasının tek sebebi vardır: Y Jenerasyonuna hitap etmeleri.

Türkiye’de ki tüm Y Jenerasyonu fertleri HDP’yi belirli sebeplerden dolayı desteklemese de, hak ve özgürlüklere odaklı ve AK Parti karşıtı stratejileriyle HDP, kendileri adına çok başarılı bir atılım gerçekleştirmiştir.

polis_seni_baskan_yaptirmayacagiz_pankartini_yasakladi_h25760

Aynı şekilde bir çok Y kuşağı ferdine hitap eden CHP ve MHP’nin yerinde saymalarının, ve HDP’nin büyük bir seçmen kitlesini kendi saflarına çekmeyi başarmaları doğru hedef kitleye doğru yaklaşımda bulunmak ile mümkün olmuştur.

Sonuç olarak, Y Jenerasyonu 2002’den beri süregelen siyasi çarka çomak sokmayı başarıp, ezber bozmuştur.

Birçok şirket artık Y Jenerasyonunu anlamanın ne kadar önemli olduğunun farkında. Hem çalışanlar olarak, hem de müşteriler olarak Y Jenerasyonunun ihtiyaçlarını, önem verdiği şeyleri ve değerlerini anlamak için kaynaklarını seferber ediyorlar. Zaten bunu yapmayan şirketlerde sürdürülebilir çalışmalar yapamayıp kayboluyor.

Belki artık partilerinde bunu kavrayıp, Y Jenerasyonunun değerlerini anlayıp stratejilerini ve kararlarını bu doğrultularda da verme zamanları gelmiştir.